Достапни линкови

Парламентарни избори во Узбекистан


Во Узбекистан денеска се одржуваат парламентарни избори. Според Централната изборна комисија досега околу 57 проценти од луѓето излегле на гласање. Сите четири партии кои се кандидираа на изборите се подржувачи на претседателот Ислам Каримов, бидејќи во земјата нема официјално регистрирани опозициски партии.
XS
SM
MD
LG