Достапни линкови

Безбедноста во Ирак зголемена за прославата на Ашура


Ирачките власти соопштија дека над 20 000 војници се распоредени во Кербала за да ги заштитат шиитските свештеници кои денеска треба да пристигнат во градот за прославата на Ашура-шиитски верски ритуал во чест на внукот на пророкот Мухамед, кој бил убиен во 680 година. Милитантите извршуваат напади врз шиитските церемонии по американската инвазија на Ирак во 2003 година.
XS
SM
MD
LG