Достапни линкови

30 години од нападот врз претседателската палата во Авганистан


Во Авганистан денеска се одбележува 30 годишнината од нападот на претседателската палата од страна на советските војници за време на нивната офанзива во земјата. Во нападот на палатата Тајбег во Кабул беше убиен тогашниот комунистички претседател Хафизулах Амин и неговото семејство. Следниот ден Барак Кармал стана новиот лидер на Авганистан. Над милион Авганистанци и околу 15 000 советски војници го загубија животот во 9 годишната војна меѓу Муџахедините и советските сили.

XS
SM
MD
LG