Достапни линкови

Нигерија ќе започне истрага за обвинетиот за напад на авион


Нигерија денеска соопшти дека ќе започне истрага по апсењето на 23 годишниот нигериец Фарук Абдула Муталаб кој тврди дека има контакт со Ал Каеда и кој се обиде да предизвика експлозија во авионот кој летал од Амстердам кон Детроит. Нигерија ќе преземе мерки да се провери иднетитетот на обвинетиот, неговото семејство и мотив, а притоа безбедносните сили ќе соработуваат во истрагата со американските власти.
XS
SM
MD
LG