Достапни линкови

Курдите со нова партија во Турското Собрание


Пратенците Курди во Турското Собрание Меџлисот, кои беа членови на забранетата Партија за демократско општество формираа нова политичка групација под името Партија за мир и демократија. Како што јавија турските медиуми, во пратеничката група на новата партија влегле 20 од вкупно 21-те досегашни пратеници на ДТП, додека еден од нив ќе проодлжи да дејствува како независен член на Парламентот.
На 11 декември Уставниот суд на Турција донесе одлука за забрана на ДТП, обвинувајќи ја за врски со терористичката Крдска работничка партија (ПКК)
XS
SM
MD
LG