Достапни линкови

Албанија ке биде „супер сила“ за зелена енергија


Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека приоритет на неговата Влада е да ја претвори Албанија во мала суперсила за производство на зелена енергија во регионот. Како што јави МИА од Тирана, Бериша смета оти климатските промени се една од најсериозните закани со кои се соочува планатета Земјата. Албанија, според него, е решна да ги исполни обврските кои произлегуваат од Протоколот од Кјото.
XS
SM
MD
LG