Достапни линкови

Нови жртви од експлозијата на рудникот во Русија


Руското министерство за итни ситуации соопшти денеска дека бројката на жртви од експлозијата која се случи вчера во еден рудник се искачила на девет. Според министерството причината за експлозијата во рудникот Јестунинскаја во градот Нижни Тагил е поради непочитувањето на безбедносните правила во транспортото на експлозивот. Рудникот е во сопственост на групацијата Евраз.

XS
SM
MD
LG