Достапни линкови

Русија успешно тестираше ракета


Русија денеска успешно тестираше интерконтитентална балистичка ракета РС-20В од Советската ера. Ракетата која на западот најчесто е нарекувана Сатан била лансирана во регионот Оренбург и ја погодила метата одалечена 6500 километри во Камчатка Пенинсула. Таа е напрваена во 1988 година и може да носи 10 нуклеарни боевиглави и има максимален дострел од 11 000 километри.
XS
SM
MD
LG