Достапни линкови

Иран осуди приврзаник на опозицијата


Иранскиот суд го осуди поранешниот владин потпарол Абдулах Рамезанзадех на 6 години затвор, поради тоа што работел против националната безбедност и вршел пропаганда против исламскиот систем. Рамезанзадех бил приврзаник на опозицискиот лидер Мирхосеин Мусави и бил уапсен за време на протестите против контровезните претседателски избори во јуни годинава. Тој бил владин потпарол од 1997 до 2005 година кога претседател на Иран беше Мохамад Катами.
XS
SM
MD
LG