Достапни линкови

САД реагира против тортурата врз новинари во Киргистан


Американската амбасада во Киргистан денеска изрази загриженост од серијата брутални инциденти врз новинари и политички коментатори. Во соопштениетот посебно е наведен случајот со новинарот Генадиј Павлјук, кој го критикуваше претседателот Курманбек Бакиев и неговата влада. Павлјук, со заврзани раце и ноце беше фрлен од 6-ти кат на 16-ти декември, по што почина.
XS
SM
MD
LG