Достапни линкови

Латвија ќе го решава граничниот спор со Русија


Латвија соопшти денеска дека работи на тоа да го реши спорот со Русија, кој предизвика стотина камиони да останат заробени на нивната граница. Министерството за транспорт соопшти дека двете земји започнале да преговараат. Околу 1050 камиони од минатат недела стојат на двата најважни правци во Латвија, кои водат до Русија. Како и Литванија во август и Латвија соопшти дека побарала помош за спорот од ЕУ.


XS
SM
MD
LG