Достапни линкови

ОН-да се врати мировниот процес во Конго


Советот за безбедност на ОН им соопштил на миротворците во Конго да ги направат сите потребни мерки против бунтовничките групи, кои го нарушуваат мировниот процес во земјата. Советот побарал од Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун да ја разгледа ситуацијата во Конго и да се истражат обвинувањата за сексуалната злоупотреба од страна на цивилите на ОН и воените лица од МОНУК
XS
SM
MD
LG