Достапни линкови

ЕУ-Русија не го исполнила мировниот договор со Грузија


Шефот на мисијата за мониторинг на Европската Унија, Хансјоерг Хабер соопшти дека Москва не го исполнила целосно мировниот договор со Грузија, под покровителство на унијата, кој ја прекина војната меѓу двете земји минатата година. Тој изјави дека Русија не ја исполнила обврската да ги повлече своите војници на позицијата на која се наоѓале пред конфликтот во август 2008 година. Русија не им дозволила на претсавниците на мисијата за мониторинг да влезат во грузиските сепаратистички републики Абхазија и Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG