Достапни линкови

Солана задолежен за безбедноста на Шпанија


Шпанската влада денеска го постави Хавиер Солана за шеф на мисијата за стратегија и безбедност на земјата. 67 годишниот Солана десет години беше висок претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност. Претходно од 1995 до 99 година беше генерален секретар на НАТО.
XS
SM
MD
LG