Достапни линкови

1 мртов во бомбашки напад на црква во Ирак


Во бомбашки напад на црквата Сент Томас во Мосул на еден ден пред божиќ животот го загуби едно лице, а најмалку 5 се повредени, соопшти ирачката полиција. Минатата недела во експлозија на бомба во училиштето близу црквата, беше убиено едно бебе, а 40 луѓе беа повредени. Ирачките одбрабени сили соопштија дека очекуваат напади за време на божиќ, па затоа ги предупредиле властите да се зголеми обезбедувањето околу црквите и христијанските населби.
XS
SM
MD
LG