Достапни линкови

Пронајдено телото на киднапираниот колумбиски гувернер


Колумбиските власти соопштија дека го пронашле телото на гуверенерот Луис Франциско Куељар, само неколку часа откако тој бил киднапиран од герлиците на левичарската организација ФАРК. Тоа е прво убиство на висок колумбиски политичар од 2002 година кога на власт дојде претседателот Алваро Урибе кој вети бескомпромисна битка против вооружените бунтовници.
XS
SM
MD
LG