Достапни линкови

Протест на фармерите во Македонија


Со мирен протест пред Министерството за земјоделство во Скопје сточарите денеска ќе го изразат својот револт поради неисплатените средства за грлата болни од бруцелоза и туберколоза што им беа одземени. Според Нуредин Абдули од Федерацијата на фармери, тоа е уште еден удар на сточниот фонд во Македонија. Тие бараат средба со претставници на Министерството и потпишување договор за сигурна исплата на средствата.
XS
SM
MD
LG