Достапни линкови

Претседателот на прокурдска партија во Турција под истрага


Турското обвинителство ќе започне истрага, против претседателот на прокурдската Партија за демократско општество, Ахмет Турк на која уставниот суд и забрани да се занимава со политичка дејност поради нејзината наводна поврзаност со курдските бунтовници. Истрагата е покрената затоа што Турк изјавил дека лидерот на Курдската работничка партија, Абдула Оџалан кој е во затвор ги советувал пратениците од неговата партија да останат во парламентот по одлуката на судот. Турк тврди дека Оџалан преку неговите адвокати им го пренел своето мислење на пратениците.
XS
SM
MD
LG