Достапни линкови

3 обвинети признале дека го украле знакот од Аушвиц


Тројца од петте уапсени за кражбата на знакот “Работата ќе ве ослободи” од еден поранешен нацистички логор во Аушвиц ја признале вината. Нивните имиња не се објавени. Другите двајца негирале дека биле вмешани во кражбата. Обвинетите биле однесени пред логорот за да им објаснат на истражителите како успеале да го украдат знакот, кој бил 5 метри долг и 30 килограми тежок. Полската полиција го пронајде знакот сокриен во шума одалечена 100 метри од логорот.
XS
SM
MD
LG