Достапни линкови

Двајца мажи во Пакистан осудени да им се отсечат носот и ушите


Пакистанскиот суд донесол одлука дека на Шер Мохамад и на Аманат Али треба да им бидат отсечени носот и ушите, поради тоа што ја киндаприрале 22 годишната Фазелат Биби, бидејќи не сакала да се омажи со едниот од нив. Тие се обиделе да ја задават девојката, но бидејќи не успеале и ги отсекле носот и ушите. Според исламскиот закон око за око судијата одлучил на обвинетите да им биде направено истото и добиле и доживотна казна затвор.
XS
SM
MD
LG