Достапни линкови

Ахмадинеџад го одби предлогот на ОН за збогатениот ураниум


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја одби понудата на ОН да заменат збогатен ураниум за нуклеарно гориво, за која САД им даде рок да одговорат до крајот на годинава. Целта на договорот е Иран да не го употреби ураниумот за изработка на нуклеарно оружје. Според Ахамдинеџад никој на Иран неможе да му поставува крајни рокови.
XS
SM
MD
LG