Достапни линкови

Анкара бара ЕУ да ги укине визите за турските граѓани


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека Анкара ќе ги спроведе сите технички подготовки со цел Европската Унија да ги укине визите за нејзините граѓани.Според Давутоглу, доколку ЕУ продолжи да бара визи и по тие чекори, тоа би значело примена на двојни стандарди во однос на Турција.
Весник „Милиет“ пишува дека ЕУ за да го укине визниот режим за Турција најпрвин бара да потпише спогодба за екстрадиција во Турција на лицата, кои незаконски влегле во државите на Унијата.
XS
SM
MD
LG