Достапни линкови

Ахмадинеџад - планот за нуклеарни тестови е невистинит


Иранскиот Претседател Махмуд Ахмадинеџад во изјава за американска телевизија го отфрли како невистинит документот од 2007 објавен во весникот Тајмс, според кој, Иран имал 4 годишен план за тестирање нуклеарно оружје. Шефот на дипломатијата Манучеир Мотаки, пак, изјави дека Иран нормално ке продолжи со развој на нуклеарната програма за да произведе гориво за своите нуклеарни реактори.
XS
SM
MD
LG