Достапни линкови

Руско-туркменистански преговори за снабдување со гас


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска е во официјална посета на Туркменистан, каде што ќе преговара за рестартирање на руското снабдување со гас за оваа земја. Доставата на руски гас во Туркменистан беше прекината поради експлозија во гасоводот, за која туркменистанските власти ја обвинија руската компанија „Газпром“.
XS
SM
MD
LG