Достапни линкови

Кушнер-Франција нема да менува затвореник со Иран


Францускиот министер за надворешни работи Бернард Кушнер соопшти денеска дека Франција нема да им го предаде осудениот ирански агент во замена за францускиот студент кој е обвинет за иницирање на улични протести. 24 годишниот Клотилде Реис беше успасен во Иран за време на протестите поради спорните претседателски избори во јуни. Али Вакили Рад е осуден во 1994 година на доживотна казна од францускиот суд за убиството на поранешниот премиер Шапур Бахтиар.
XS
SM
MD
LG