Достапни линкови

Русија продала 30 тони злато


Руското министерство за финансии продало 30 тони злато на Централната банка во земјата за 1 милијарда долари. Експертите шпекулираат дека банката ќе го продаде златото за да го намали буџетскиот дифицит на земјата. Русија е во најлошата финансиска криза во последнава децениија, иако таа е трета во светот по резерви на злато.
XS
SM
MD
LG