Достапни линкови

Словачка и Линхенштајн потпишаа договор за дипломатски односи


Словачка и Линхенштајн денеска потпишале меморандум за спроведување на дипломатски односи. Двете земји немале соработка од Втората Светска Војна, кога Чехословачка го конфискувала имотот на кнежевското семејство од Линхештајн. Словачкото министерство за надворешни работи соопшти денеска дека потегот е првиот чекор во нормализирање на односите, но дека потпишувањето на документот не значи и признавање на некој имот на Линхештајн.
XS
SM
MD
LG