Достапни линкови

Несреќа на железничата станица во Загреб


Повеќе од четириесет лица се повредени, од кои неколку потешко, кога воз удрил во бетонска рампа на Загрепската железничката станица. Возот, кој доаѓал од Сисак, околу 5 часот и 30 минути, не успеал да закочи на време и удрил во бетонската рампа.
Како што објавија хрватските медиуми, на перонот никој не е повреден. Причините за несреќата се уште не се познати, а во тек е истрага, но се претпоставува дека до инцидентот дошло поради многу ниските температури.
XS
SM
MD
LG