Достапни линкови

Мулен загрижен за спорот со нафтеното поле меѓу Ирак и Иран


Американскиот адмирал Мајк Мулен изразил загриженост за влезот на иранските војници на нафтеното поле на Ирак. Мулен разговарал со ирачкиот министер за одбрана, но според него лидерите на Техеран и Багдад треба да го решат спорот. Според потпаролот на ирачката влада, Али Ал Дабагх иранските војници се повлекле 50 метри од нафтеното поле, кое се наоѓа поблиску до иранската граница, но тие бараат од војниците целосно да се повлечат.

XS
SM
MD
LG