Достапни линкови

32 мртви досега во Романија од А Х1 Н1


Во Романија досега од грипот А Х1 Н1 починале 32 лица, а бројката на заболени постојано расте соопшти денеска романското министерство за здравство. На почетокот на ноември во Романија биле регистрирани 555 случаи на новиот грип, денеска има 5207. Институтот Кантакузино во Романија е еден од 11 произведувачи на вакцина против грипот во светот. Поголемие дел од Романците одбиваат да се вакцинираат.
XS
SM
MD
LG