Достапни линкови

Саудиска Арабија ќе лобира за Косово


Саудиска Арабија ќе лобира кај земјите кои него признале Косово, а според косовското министерство за надворешни работи тие планираат да отворат своја амбасада во Ријад. Министерот Скендер Хисеини е во посета на Ријад каде се сретнал со принцот Сауд Ал Фајсал. Тие разговарале за признавањето на интензивирањето на признавањето на косовската независнот најмногу од страна на арапските земји, како и за влезот на Косово во меѓународните институции.
XS
SM
MD
LG