Достапни линкови

Кина задоволна од самитот за климатски промени


Кина го поздрави исходот од самитот за климатски промени во Копенхаген еден ден откако самитот доби критики затоа што не направил посилна акција против глобалното затоплување и за исклучувањето на помалите сиромашни земји. Кинескиот министер за надворешни работи Јанг Јиечи соопштил дека самитот донел значајни и позитивни резултати. Средбата резултираше со договор на 26 земји, меѓу кои САД, Кина, Индија, Бразил и Јужна Америка како и некои земји членки на ЕУ.

XS
SM
MD
LG