Достапни линкови

Почина креатор на исламската револуција во 1979 во Иран


Иранскиот свешетеник, Ајатолах Хусеин Али Монтазери почина на 87 годишна возраст во својот дом во светиот град Ком во текот на ноќта. Монтазери е креатор на исламската револуција во 1979 година и беше одреден за наследник на Ајатолах Руколах Хомеини подоцнежниот основач на револуцијата. Монтазери неколку пати ги обвинувал владејачките грнитури за наметнување на диктатура во името на исламот. Во август тој рекол дека справувањето на властите со протестите, поради спорните претседателки избори во јуни годинава може да доведат до пад на режимот.XS
SM
MD
LG