Достапни линкови

Рен-логично е Србија да бара кандидатура за во ЕУ


Европскиот комесар Оли Рен соопшти денеска во Брисел дека е сосем логично и природно да Србија во еден момент побара статус на земја кандидат за членство во ЕУ и нагласил дека Србија има европска перспектива чија конечна цел е влез во унијата. Рен е уверен и дека Србија со шведското прецедаваштво и членките на ЕУ ќе дојде до заеднички договор за тоа кога да ја поднесе молбата за кандидатура за членство.

XS
SM
MD
LG