Достапни линкови

Москва му одава почит на починатиот економист Гаидар


Стотици луѓе се собраа денеска во Москва да му одадат последна почит на рускиот економист Јегор Гаидар кој почина на 16 декември од згрутчување на крвта. Гаидар е познат како архитект на првиот бран на пост советски реформи на пазарот познат како шок терапија. Гаидар бил и вд премиер на почетокот на 1990 година, што никогаш не било потврдено од парламентот. Тој помогнал и во надгелдувањето на почетокот на масовната контровезна приватизација која го става државниот имот во приватни раце.

XS
SM
MD
LG