Достапни линкови

Прванов-Бугарија ја подржува Македонија за влез во ЕУ и НАТО


Бугарија ќе ја подржи Македонија и ќе лобира за нејзин влез во ЕУ и НАТО, изјави денеска бугарскиот претседател Георги Прванов на заедничката конференција со претседателот Георги Иванов. Безвизниот режим сопред Прванов ќе ја зголеми комуникацијата и развојот на двете земји. Тој соопшти дека со Иванов разговарал и за организирање на бизнис форум и денови на бугарска култура во Македонија, како и за улогата на земјите во инфраструктурните проекти во регионот, особено во енергетиката.


XS
SM
MD
LG