Достапни линкови

Дабагх-нафтената индустрија во Ирак нема да биде нарушена


Нафтената индустрија во Ирак нема да биде нарушена од влезот на 11 ирански војници на едно ирачко нафтено поле, соопшти потпаролот на ирачката влада, Али Ал Дабагх. Иранските безбедносни сили денеска го потврдија освојувањето, но инсистираат дека нафтеното поле се наоѓа на нивна земја. Цените на нафтата во светот пораснаа овој инцидент.
XS
SM
MD
LG