Достапни линкови

Либанскиот премиер Харири во посета на Сирија


Либанскиот премиер Саад Ал Харири денеска ќе го посети Дамаск, каде ќе сретне со сирискиот претседател Башар Ал Асад за да се договорат за јакнење на соработката меѓу нивните влади и да се осигура стабилноста на Либан. Средбата се очекува да го прекине петгодишното непријателство меѓу Дамаск и политичката партија на Харири. Партијата на Харири на 14 март ја обвини Сирија дека стои зад убиството на претседателот Рафик Ал Харири во февруари 2005 година. Сирија ги негираше обвинувањата.
XS
SM
MD
LG