Достапни линкови

Карзаи го претстави новиот кабинет


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги објави кандидатите за неговиот нов кабинет. Во списокот се и имињата на кои инсистираше Западот. Така, за министер за одбрана е предложен Абдул Вардак, за внатрешни работи Мохамед Атмар и за финансии Хазарат Закелвал. Наименувањата ќе мора да бидат одобрени од парламентот. Карзаи беше реизбран во август годинава, по контроверзната изборна победа.
XS
SM
MD
LG