Достапни линкови

Нигериски милитанти нападнале нафтовод


Милитанти во богатиот со нафта регион на делтата на реката Нигер соопштија дека нападнале еден нафтовод на комапниите Шел и Шеврон со што го прекршиле прекинот на огнот договорен со нигеријската влада. Движењето за еманципација на Делтата Нигер ги обвини владините претставници дека го користеле отсуството на претседателот Умару Јарадуа како изговор за одложување на мировните преговори. Јарадуа е хоспитализиран во Саудиска Арабија поради проблеми со срцето.
XS
SM
MD
LG