Достапни линкови

Лидерите поблиску до договор за глобалното затоплување?


Новинските извештаи од Копенхаген велат дека лидерите на големите сили се приближуваат кон постигнување нацрт-договор за спречување на глобалното затоплување. Агенциите наведуваат дека група од 25 лидери на земји, меѓу кои и САД, Кина, Русија, Индија и други европски и африкански земји ноќеска имале конструктивни разговори во насока на намалување на емисијата на штетни гасови.
XS
SM
MD
LG