Достапни линкови

ЕК дава 50 милиони за сушата во источна Африка


Европската комисија денеска издвои 50 милиони евра за сушата која ја погоди заедницата во источниот дел на Африка. Карел Де Гухт која е задолжена за хуманитарната работа во комисијата соопшти дека поради намаленото ниво на дождови за 75 проценти во Етиопија, Сомалија, Уганда и Кенија народот е донесен до работ на сиромаштија и глад.
XS
SM
MD
LG