Достапни линкови

Тајни документи за нападот на СССР на Прага во 1968


Украинската национална разузнавачка служба соопшти денеска дека во јавноста се откриени тајни документи, во кои ја имало и воената интервенција на Советскиот Сојуз, против демократско движење во Прага во 1968 година. Над 300 документи се испратени во Чешка, кои го сочинуваат и планот и стратегијата за нападот на земјата. Во 2005 украинските власти откриле голем број на документи од ерата на Советскиот Сојуз.

XS
SM
MD
LG