Достапни линкови

Средба на Иванов со Браун и Бериша во Копенхаген


Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска оствари средба со британскиот премиер Гордон Браун и со албанскиот премиер Сали Бериша на маргините на самитот за климатски промени во Копенхаген. Иванов на Браун му ја искажал подршката на Македонија за мисијата на НАТО во Авганистан и го информирал за допполнителните војници кои ќе бидат испратени во Авганистан. Иванов на срдбата со Бериша разговарал за зголемување на соработката меѓу двете земји. Иванов соопштил дека во наредниот период Албанија и Македонија треба да ја подобрат инфраструктурата, што ќе се одрази и врз економската соработка.


XS
SM
MD
LG