Достапни линкови

Турција ќе ги зголеми правата на курдското малцинство


Турската Влада соопшти денеска дека ќе ги спроведе реформите за зголемување на правата на курското малцинство во земјата и покрај одлуката на уставниот суд кој минатата недела и забрани на единствената курдка партија во парламентот да се бави со политика, поради нејзината наводна поврзаност со курдските бунтовници. Европската Унија упати критика за одлуката на судот, која предизвика и протести на Курдите низ земјата.
XS
SM
MD
LG