Достапни линкови

САД ќе им помогне на сиромашните земји со климатските промени


Американскиот секретар Хилари Клинтон денеска на Конференцијата за климатски промени во Копенхаген соопшти дека САД е подговен заедно со другите земји да обезбеди по 100 милиони долари годишно до 2020 за сиромашните земји во бробата со глобалното затоплување. Некои од лидерите на земјите пристигнуваат денеска во данскиот главен град, а останатите меѓу кои и американскиот претседател Барак Обама ќе им се придружат утре на последниот ден на Конференцијата.
XS
SM
MD
LG