Достапни линкови

Првите дополнителни сили на САД веќе во Авганистан


Американското министерство за одбрана соопшти дека првите од 30 те илјади дополнителни сили во Авганистан веќе пристигнале во таа земја. Станува збор за илјада и петстотини маринци кои наскоро треба да им се приклучат на операциите за справување со тамошните талибанци и за стабилизирање на Авганистан. До идното лето во Авганистан би требало да има вкупно 100 илјади американски војници.
XS
SM
MD
LG