Достапни линкови

Иранската ракета предизвика меѓународни реакции


Иран денеска успешно ја тестираше подобрената верзија на ракета Шејил-2 која има дострел од 2000 километри и која предизвика голема меѓународна реакција. Белата куќа соопшти дека Иран со тестот ги негираше мирољубивите намери. Во Копенхаген британскиот министер Гордон Браун изјави дека тестот ќе предизвика тие побрзо да преземат санкции против Иран. Западот смета дека Иран се обидува да создаде нуклерано оружје.
XS
SM
MD
LG