Достапни линкови

Наградата Сакхаров на ЕУ ја доби руска група за човекови права


Европскиот Парламент наградата Сакхаров за човекови права за 2009 година и ја додели на руската група за човекови права Мемориал. Членот на групата, Сергеј Ковалјов додека ја примал наградата во Стразбур соопштил дека таа е за сите активисти во Русија. Претседателот на Европскиот парламен Јержи Бузек изјави дека наградата е во чест и на сите оние кои ги загубиле животите во борбата за остварување на човековите права, меѓу кои е и Наталија Естимирова, која беше убиена во Чеченија.
XS
SM
MD
LG