Достапни линкови

Науру ја призна незваисноста на Јужна Осетија


Остовската земја во тихиот океан Науру ја призна независноста на Јужна Осетија. Сепатастичкиот лидер Едуард Кокиту соопшти дека тие потпишале договор за воспоставување дипломатски односи со островот. Пред еден ден Науру ја призна независноста и на Абхазија. Доесга само Русија, Никарагва и Венецуела ги признале двата сепаратистички грузиски региони. Според руските медиуми Москва му понудила финансиска помош на Науру за да ги признае Абхазија и Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG